Datum objave: 22.01.2025.
Reforma javne uprave u Gradu Splitu

Najava tehnološke revolucije u provođenju učinkovitosti javne uprave SAD-a dobar je povod za osvrt na dugo najavljivane strukturne reforme javne uprave u Republici Hrvatskoj. Kakvo je stanje, zorno se ocrtava na primjeru Grada Splita:
Gradonačelnik Ivica Puljak, predsjednik stranke Centar, na konferenciji o
javnom i privatnom partnerstvu još u
prosincu 2021. izjavio je 'da je pravo vrijeme da sagledamo kakvu budućnost mi u Hrvatskoj
želimo i da se maknemo od dnevno-političkih i populističkih politika te da
razmislimo o dubokim promjenama u društvu, onakvima kakve nam trebaju da postanemo
moderna i napredna zemlja.'
Dodao je da su njegove ambicije jako velike, a one su da Split postane centar svijeta, najbolji i najmoderniji grad u Hrvatskoj.
'Ja sam sto posto posvećen svojoj ulozi gradonačelnika Splita. Moj osnovni cilj u ovom trenutku je da građani Splita imaju najbolje moguće usluge i da grad Split postane predvodnik trendova u regiji i na Mediteranu' istaknuo je gradonačelnik Puljak. ( 24.sata.11.12.21 )
Temeljni uvjet za pomake prema tako visokim ciljevima koje je gradonačelnik sebi postavio je učinkovitost rada Gradske uprave. Proteklo je gotovo tri i pol godine od njegove najave reorganizacije u kolovozu 2021., za koju je izjavio da stupa na snagu od 1. siječnja sljedeće godine. No vrlo brzo je sve zapelo na izradi sistematizacije radnih mjesta i polemici hoće li biti dvanaest ili osam službi i njihovih pročelnika ( T portal 10.11.2021. ).
Tom statičnom organizacijskom modelu koji je usmjeren na opisivanja poslova po radnim mjestima i službama nedostaje mehanizam upravljanja i kontroliranja funkcionalnosti cjelovitog tijeka procesa, što izravno utječe na visok stupanj neučinkovitost.
U Strategiji razvoja iz 2023 napisanoj na 296 strana u kojoj se u poglavlju 'Organizacijska struktura i upravljanje procesima navodi da je 'dijagnosticirano ustrojstvo Gradske uprave Grada Splita i administrativnih kapaciteta doživjelo pozitivne organizacijsko-ustrojstvene promjene, prvenstveno formalne naravi, dok ipak za najveći dio ovdje predloženih unapređenja, vezanih uz podizanje organiziranosti, funkcionalnosti i učinkovitosti gradske uprave Grada Splita, konkretna implementacija i zaživljenje u praksi tek predstoji.'
U 'Provedbenom programu Grada Splita za razdoblje 2022.-2025.' iz veljače 2022., napisanom na 59 strana, u poglavlju '3.4.1. Razvojna potreba – povećanje učinkovitosti Gradske Uprave', tek nekoliko uopćenih fraza : 'Potrebno je formiranje novih ustrojbenih jedinica, odnosno radnih tijela vezanih uz koordinaciju rada i odvijanja procesa unutar Grada', zatim: ' Jačanje organizacijske i funkcionalne fleksibilnosti važan je korak u preoblikovanju organizacijskog ustrojstva Gradske uprave Grada Splita.'
Već desetljećima se taj zastarjeli organizacijski model održava na životu ovakvim birokratskim frazama, popularno nazvanim 'kvake 22', neprestano zaobilazeći rješavanje problema sve veće neučinkovitosti koja se bezuspješno pokušava premostiti povećanjem broja zaposlenih.
Nakon tri i pol godine od njegovih izjava, postavlja se pitanje ima li gradonačelnik kao znanstvenik, zaista ozbiljnu namjeru provesti 'duboku promjenu' u organiziranju učinkovitog rada javne uprave ili će sve ostati po starom kao i u svim prethodnim izbornim obećanjima.